>> RiniaMitro .:.RM.:.www.RiniaKH.LoLForum.Net

Mirë Se Vini n`RM >> KaLoNi MiRë Me Ne << Të Gjitha Në Një Vend
 
ForumPortaliCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Tema Fundit
» Mbreteria e Rilindjes
Thu Dec 03, 2009 8:44 pm nga Ibish_sakica

» Mbreterit e rilindjes loja me e mire ne bote
Wed Nov 18, 2009 11:42 pm nga ardianii

» My Websites
Wed Aug 05, 2009 4:22 pm nga Ultimate

» iPhone 3G S shitet paraprakisht në SHBA
Mon Jun 15, 2009 1:35 pm nga Abbi

» Paraqiten Nokia E72 e 5530 Xpress music
Mon Jun 15, 2009 1:34 pm nga Abbi

» Moza në lidhje me Arin?
Mon Jun 15, 2009 1:33 pm nga Abbi

» West: Jam njeri që preki për toke
Mon Jun 15, 2009 1:33 pm nga Abbi

» Ford është aktori më i paguar
Mon Jun 15, 2009 1:32 pm nga Abbi

» Newton do të ligjërojë në Afrikën e Jugut
Mon Jun 15, 2009 1:31 pm nga Abbi

December 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
CalendarCalendar
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search

Share | 
 

 Automobil fluturues

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Abbi
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 229
Join date : 16/11/2008
Age : 26
Location : n`Mitro

MesazhTitulli: Automobil fluturues   Sat Dec 06, 2008 9:43 amInxhenieri kanadez, doktor Poll s. Myler, pas punës 40 vjeçare ka arritur të konstruktojë një automobil fluturues që me të vërtetë funksionon.

Skycar-in M400 e prodhoi kompania e tij Myler, ndërsa u dëshmua në të gjitha analizat e duhura - në ajër ngrihet dhe ateron vertikalisht në raport me rrugën.

Automobili ka katër motorë aeroplani dhe propelerë të mbuluar, që vozitësit dhe udhëtarëve u jep mbrojtje gjatë shpejtësive më të vogla. Me këtë rast, makina) shpenzon vetëm një litër benzinë në tetë kilometra të kaluara.

Skycar-i është automjeti i vërtetë i ardhmërisë - në qytet sillet si automobil i rëndomtë që nuk lëviz më shpejtë se 50 kilometra në orë, por jashtë ambientit urban është diçka krejtësisht tjetër: kur të ngrihet vertikalisht në ajër - depërton murin e zërit.

Falë kabinës së mbyllur hermetikisht, udhëtarët mund të fluturojnë madje edhe 1.200 km., ndërsa si pajisje plotësuese ka edhe parashutë në rast se prishen motorët.

Gjatë disa viteve të ardhshme kompania do të prodhojë edhe 500 ekzemplarë të Skycar-it, por çmimi i automobilit ende nuk është i njohur.

Prodhuesi konsideron se automobilat fluturues do të bëhen popullor për secilin që di të perdore automobil të rëndomtë, meqë Skycar ka inkorporuar komanda automatike për fluturim.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Automobil fluturues
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
>> RiniaMitro .:.RM.:.www.RiniaKH.LoLForum.Net :: RiniaMitro ToolBox :: Shkencë & Teknologji-
Kërce tek: