>> RiniaMitro .:.RM.:.www.RiniaKH.LoLForum.Net

Mirë Se Vini n`RM >> KaLoNi MiRë Me Ne << Të Gjitha Në Një Vend
 
ForumPortaliCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Tema Fundit
» Mbreteria e Rilindjes
Thu Dec 03, 2009 8:44 pm nga Ibish_sakica

» Mbreterit e rilindjes loja me e mire ne bote
Wed Nov 18, 2009 11:42 pm nga ardianii

» My Websites
Wed Aug 05, 2009 4:22 pm nga Ultimate

» iPhone 3G S shitet paraprakisht në SHBA
Mon Jun 15, 2009 1:35 pm nga Abbi

» Paraqiten Nokia E72 e 5530 Xpress music
Mon Jun 15, 2009 1:34 pm nga Abbi

» Moza në lidhje me Arin?
Mon Jun 15, 2009 1:33 pm nga Abbi

» West: Jam njeri që preki për toke
Mon Jun 15, 2009 1:33 pm nga Abbi

» Ford është aktori më i paguar
Mon Jun 15, 2009 1:32 pm nga Abbi

» Newton do të ligjërojë në Afrikën e Jugut
Mon Jun 15, 2009 1:31 pm nga Abbi

December 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
CalendarCalendar
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search

Share | 
 

 Titulli: Marketingu e sheh Ronaldinjon “zbavitës”

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Abbi
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 229
Join date : 16/11/2008
Age : 26
Location : n`Mitro

MesazhTitulli: Titulli: Marketingu e sheh Ronaldinjon “zbavitës”   Mon Jun 08, 2009 4:30 pm

Një libër analizon imazhin e kampionëve dhe tifozët “votojnë” brazilianin, që jashtë e mund vetëm Bekhami
Ekuacioni i marketingut është iracional. Ja teoria: duke shitur Kakànë dhe duke synuar fort te Ronaldinjo, Milani mund të mos humbasë në aspektin e imazhit. Pra, Milani kalon nga 1 në 2. Barbara Riçi dhe Mimo Uliano, shpjegojnë pse mund të ndodhë në librin “Sporti, fabrika e përfaqësuesve”. Kalon gjithçka përmes një eksperimenti: një grupi njerëzish u është kërkuar të përcaktojnë te kampionët disa elementë të zgjedhur nga një listë. Rezultati: Kakà përkufizohet “dinamik”, emocionues dhe i besueshëm”, Ronaldinjo, “dinamik, emocionues dhe zbavitës”. Studimi është bërë disa kohë më parë, por koncepti qëndron: për publikun jo shumë të apasionuar pas futbollit, Dinjo nuk është shumë ndryshe nga Kakà. “Sipas të dhënave të fundit nga revista prestigjioze “Forbes”, Ronaldinjo është sportisti i dytë më i njohur në botë pas Devid Bekhamit, - thotë Barbara Riçi. - Jashtë Italisë paraqitjet nuk kanë shumë rëndësi dhe Milani llogari të tilla nuk mund të mos i bëjë. Bekhami dhe Ronaldinjo sollën rezultate të mira që në turneun e Dubait këtë sezon”. Po Kakà? Jo, Gatuzo. Xhiuzepe Sapienca, zëvendësdrejtori i komunikimit të Milanit, i bën kështu llogaritë: “Me Ronaldinjon e kemi sistemuar disi bilancin e faturave me ndonjë pikë përqindjeje më shumë, shifër e rëndësishme, nëse konsiderojmë që Milani e kalon shumën prej 230 milionë eurosh në vit për shpenzime të përgjithshme”.
Po Kakà? Asgjë për të thënë, por sipas studimit të “Sporti, fabrika e përfaqësuesve”, braziliani nuk është zgjedhja e parë për një ndërmarrje, që investon në futbollin modern e të kohës. Riki në të vërtet është më pak i njohur se Toti i Romës, Del Piero, Bufon e Kanavaro të Juves si dhe Gatuzo i Milanit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Titulli: Marketingu e sheh Ronaldinjon “zbavitës”
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
>> RiniaMitro .:.RM.:.www.RiniaKH.LoLForum.Net :: .:. Diskutime .:. :: Sporti-
Kërce tek: