>> RiniaMitro .:.RM.:.www.RiniaKH.LoLForum.Net

Mirë Se Vini n`RM >> KaLoNi MiRë Me Ne << Të Gjitha Në Një Vend
 
ForumPortaliCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Tema Fundit
» Mbreteria e Rilindjes
Thu Dec 03, 2009 8:44 pm nga Ibish_sakica

» Mbreterit e rilindjes loja me e mire ne bote
Wed Nov 18, 2009 11:42 pm nga ardianii

» My Websites
Wed Aug 05, 2009 4:22 pm nga Ultimate

» iPhone 3G S shitet paraprakisht në SHBA
Mon Jun 15, 2009 1:35 pm nga Abbi

» Paraqiten Nokia E72 e 5530 Xpress music
Mon Jun 15, 2009 1:34 pm nga Abbi

» Moza në lidhje me Arin?
Mon Jun 15, 2009 1:33 pm nga Abbi

» West: Jam njeri që preki për toke
Mon Jun 15, 2009 1:33 pm nga Abbi

» Ford është aktori më i paguar
Mon Jun 15, 2009 1:32 pm nga Abbi

» Newton do të ligjërojë në Afrikën e Jugut
Mon Jun 15, 2009 1:31 pm nga Abbi

October 2017
MonTueWedThuFriSatSun
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
CalendarCalendar
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search

Share | 
 

 Çështja e doganave, serbët e Kosovës, dalin sërish sot në protestë.

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Abbi
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 229
Join date : 16/11/2008
Age : 25
Location : n`Mitro

MesazhTitulli: Çështja e doganave, serbët e Kosovës, dalin sërish sot në protestë.   Wed Jun 10, 2009 2:51 pm

Zubin-Patok, 9 qershor, NOA - Serbët në veri të Kosovës kanë paralajmëruar se ditën e sotme do të zhvillojnë protesta në afërsi të dy vendkalimeve kufitare me Serbinë. Bëhet e ditur se ata do të mbajnë të bllokuar për një orë rrugën në afërsi të Leposaviçit dhe Zubin Potokut.
Objekti i protestës do të jetë ai për të cilin janë zhvilluar disa të tilla edhe para pak ditës, kundër vendosjes së kontrollit doganor mes këtyre dy vendeve nga ana e EULEX-it.
Organizatorët e protestës nga ana e tyre kanë konfirmuar se nuk do t’i paguajnë asnjë taksë doganore shtetit të pavarur të Kosovës, pasi ai nuk njihet nga Serbia.
Nga ana e tyre, zyrtarët serbë kërkojnë nga EULEX-i të ndërpresë menjëherë kontrollin doganor në veri të Kosovës dhe që të arrihet një marrëveshje me Serbinë për pagesën e taksave doganore, sipas rezolutës 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së.
Ata kanë paralajmëruar se nëse kërkesa e tyre nuk plotësohet, bllokimi i rrugës mund të zgjasë më shumë se një orë dhe se protestat mund të radikalizohen.
Protestat e serbëve vijnë pasi misioni evropian për sundim të ligjit filloi kontrollin doganor në dy vendkalimet kufitare me Serbinë, të cilat ishin shkatërruar nga serbët, menjëherë pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës.
Sipas zyrtarëve të EULEX-it, ky hap ka për qëllim pengimin e kontrabandës së mallrave që thuhet të ketë shënuar rritje pas djegies së dy pikave doganore, vitin e kaluar.
Ndërkohë, ministri serb për Kosovën, Goran Bogdanoviç, i cili të hënën qëndroi në Leposaviq, një ditë para protestës së serbëve, i ka ftuar ata që të bashkëpunojnë me misionin evropian dhe t’i shmangen përdorimit të dhunës
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Çështja e doganave, serbët e Kosovës, dalin sërish sot në protestë.
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Asllan Dibrani:Libri i Dr. Sulejman Abazit "Edhe një herë mbi Strategjinë Kombëtare - Çështja Çame”
» Sipas serbëve, Flamuri ynë para Skenderbeut, paska pasur mbi shqiponjë një kryq
» Besim Muhadri: A ishte vrasja e Emin Durakut pjesë e skenarëve të komunistëve serbë dhe të shërbëtorëve të tyre në Kosovë?
» Fahri Xharra - Serbët po na e vjedhin historinë
» IDRIZ ZEQIRAJ:12 QERSHORI 1999 DATON ÇLIRIMIN E KOSOVËS-KUSH PO PËRPIQET TA FALSIFIKOJË HISTORINË

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
>> RiniaMitro .:.RM.:.www.RiniaKH.LoLForum.Net :: .:. Diskutime .:. :: Lajmet nga Bota-
Kërce tek: