>> RiniaMitro .:.RM.:.www.RiniaKH.LoLForum.Net

Mirë Se Vini n`RM >> KaLoNi MiRë Me Ne << Të Gjitha Në Një Vend
 
ForumPortaliCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Tema Fundit
» Mbreteria e Rilindjes
Thu Dec 03, 2009 8:44 pm nga Ibish_sakica

» Mbreterit e rilindjes loja me e mire ne bote
Wed Nov 18, 2009 11:42 pm nga ardianii

» My Websites
Wed Aug 05, 2009 4:22 pm nga Ultimate

» iPhone 3G S shitet paraprakisht në SHBA
Mon Jun 15, 2009 1:35 pm nga Abbi

» Paraqiten Nokia E72 e 5530 Xpress music
Mon Jun 15, 2009 1:34 pm nga Abbi

» Moza në lidhje me Arin?
Mon Jun 15, 2009 1:33 pm nga Abbi

» West: Jam njeri që preki për toke
Mon Jun 15, 2009 1:33 pm nga Abbi

» Ford është aktori më i paguar
Mon Jun 15, 2009 1:32 pm nga Abbi

» Newton do të ligjërojë në Afrikën e Jugut
Mon Jun 15, 2009 1:31 pm nga Abbi

December 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
CalendarCalendar
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search

Share | 
 

 Teknologjia

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Abbi
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 229
Join date : 16/11/2008
Age : 26
Location : n`Mitro

MesazhTitulli: Teknologjia   Sun Nov 30, 2008 1:42 am

Teknologjia (greq. "τεχνολογία", tehnologia nga "τέχνη", tehni - zeje, zejtari; dhe "λογία", logia - mësim, dituri) është një fushë e gjerë e zbatimit të diturisë në qëllimet praktike të jetës njerëzore apo ndryshimin dhe përdorimin e mjedisit njerëzor. Teknologjia përfshin përdorimin e lëndëve, veglave, teknikave, dhe burimeve të fuqisë për ta bërë jetën më të lehtë ose më të këndshme dhe punën më prodhimtare. Ndërsa shkenca merret me çështjet si e pse ndodhin gjërat, teknologjia përqendrohet në bërjen e gjërave të ndodhin. Teknologjia filloi të ndikonte përpjekjet njerëzore sapo ata nisën të përdorin vegla. Ajo u përshpejtua me revolucionin industrial dhe me zëvendësimin e makinave për kafshët dhe punën njerëzore. Zhvillimet e përshpejtuara teknologjike kanë ndikuar keq në ndotjen e ajrit dhe pasoja të tjera të padëshirueshme mjedisore.

Në dallim nga teknika, që merret me funksionimin e makinave, teknologjia merret me zhvillimin e tyre duke u nisur nga parimi shkencor.

Thënie
Çdo teknologji mbarë funksionuese do të duket magjike. — Artur Clark

burimi:
wikipedia.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Teknologjia
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
>> RiniaMitro .:.RM.:.www.RiniaKH.LoLForum.Net :: RiniaMitro ToolBox :: Shkencë & Teknologji-
Kërce tek: