>> RiniaMitro .:.RM.:.www.RiniaKH.LoLForum.Net

Mirë Se Vini n`RM >> KaLoNi MiRë Me Ne << Të Gjitha Në Një Vend
 
ForumPortaliCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Tema Fundit
» Mbreteria e Rilindjes
Thu Dec 03, 2009 8:44 pm nga Ibish_sakica

» Mbreterit e rilindjes loja me e mire ne bote
Wed Nov 18, 2009 11:42 pm nga ardianii

» My Websites
Wed Aug 05, 2009 4:22 pm nga Ultimate

» iPhone 3G S shitet paraprakisht në SHBA
Mon Jun 15, 2009 1:35 pm nga Abbi

» Paraqiten Nokia E72 e 5530 Xpress music
Mon Jun 15, 2009 1:34 pm nga Abbi

» Moza në lidhje me Arin?
Mon Jun 15, 2009 1:33 pm nga Abbi

» West: Jam njeri që preki për toke
Mon Jun 15, 2009 1:33 pm nga Abbi

» Ford është aktori më i paguar
Mon Jun 15, 2009 1:32 pm nga Abbi

» Newton do të ligjërojë në Afrikën e Jugut
Mon Jun 15, 2009 1:31 pm nga Abbi

October 2018
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
CalendarCalendar
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search

Share | 
 

 Nokia hulumton transmetimin pa tela të energjisë elektrike

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Abbi
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 229
Join date : 16/11/2008
Age : 26
Location : n`Mitro

MesazhTitulli: Nokia hulumton transmetimin pa tela të energjisë elektrike   Fri Jun 12, 2009 3:05 pm

Nokia planifikon që me sistemin e vet “të kap” energjinë e burimeve ekzistuese të energjisë siç janë rrjetet WiFi, transmetuesit televiziv apo transmetuesit e rrjeteve mobile.
Gjiganti finlandez Nokia po përgatitet për përdorimin e parë komercial të teknologjisë së transmetimit të energjisë elektrike pa tela.

Nokia planifikon që teknologjinë e tillë ta integrojë në celularët e saj, por për fillim ka ambicie shumë më të vogla. Ideja e tyre do të ishte të grumbullojnë energjinë elektromagnetike nga burimet ekzistuese të rrezatimeve elektromagnetike siç janë rrjetet mobile, rrjetet WiFi, transmetuesit televiziv dhe radio komunikimet.

Qëllimi është të grumbullohen së paku 50 mili-vat të energjisë, që nuk janë mjaftueshme për punën e telefonit mobil, por dukshëm të ngadalësojë zbrazjen e baterisë në pritje e madje edhe të mbush pajisjen e fikur.

Tani për tani në Nokia kanë arritur “të kapin” gjithsej pesë mili-vat të energjisë, që është e padobishme, por ekspertët e kësaj kompanie të madhe besojnë se do të arrijnë qëllimin e tyre në të ardhmen e afërt; ndoshta për dy-tri vjet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Nokia hulumton transmetimin pa tela të energjisë elektrike
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Zyra per Mbrojtjen e Konsumatoreve: Leter e hapur drejtuar Kryeministrit Berisha
» Haxhi Muhaxheri:Sihariq, sihariq, sihariq!FILLOI TRANSMETIMIN TV POETICA
» Besnik R. Bardhi:LLAMBA ELEKTRIKE DHE MESUESJA ME JETE TE SHKURTE

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
>> RiniaMitro .:.RM.:.www.RiniaKH.LoLForum.Net :: RiniaMitro ToolBox :: Shkencë & Teknologji-
Kërce tek: