>> RiniaMitro .:.RM.:.www.RiniaKH.LoLForum.Net

Mirë Se Vini n`RM >> KaLoNi MiRë Me Ne << Të Gjitha Në Një Vend
 
ForumPortaliCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Tema Fundit
» Mbreteria e Rilindjes
Thu Dec 03, 2009 8:44 pm nga Ibish_sakica

» Mbreterit e rilindjes loja me e mire ne bote
Wed Nov 18, 2009 11:42 pm nga ardianii

» My Websites
Wed Aug 05, 2009 4:22 pm nga Ultimate

» iPhone 3G S shitet paraprakisht në SHBA
Mon Jun 15, 2009 1:35 pm nga Abbi

» Paraqiten Nokia E72 e 5530 Xpress music
Mon Jun 15, 2009 1:34 pm nga Abbi

» Moza në lidhje me Arin?
Mon Jun 15, 2009 1:33 pm nga Abbi

» West: Jam njeri që preki për toke
Mon Jun 15, 2009 1:33 pm nga Abbi

» Ford është aktori më i paguar
Mon Jun 15, 2009 1:32 pm nga Abbi

» Newton do të ligjërojë në Afrikën e Jugut
Mon Jun 15, 2009 1:31 pm nga Abbi

January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search

Share | 
 

 Tricka per tastier te punohet me shpejt

Shko poshtë 
AutoriMesazh
edi
Moderatorë
Moderatorë
avatar

Numri i postimeve : 115
Join date : 09/06/2009

MesazhTitulli: Tricka per tastier te punohet me shpejt   Sat Jun 13, 2009 12:36 pm

Tasti Windows + E
Në varësi të punës që bën dhe kohës që kalon përpara një kompjuteri, shkurtoret e tastierës të kursejnë mjaft kohë. Ja në një shembull tipik: Kjo shkurtore ju lejon të hapni Windows Explorer-in vetëm me anë të një kombinimi tastash.


Tasti Windows + M
Kjo shkurtore duhet mbajtur mend kur je në punë dhe vetëm punë që s’po bën, pasi të mundëson të minimizosh të gjitha dritaret që ke hapur, duke e shfaqur sfondin të pastër. Për t’i rihapur të gjitha dritaret shtypni tastin Windows + Shift + M. Një tjetër mënyrë e shpejtë është edhe nëpërmjet Windows + D, e cila shfaq desktopin. Për t’i rihapur sërish, mjafton të përsëritni kombinimin e mësipërm. Mbajeni mend këtë shkurtore herën tjetër kur drejtori të vejevijë nëpër zyrë

Alt + Tab
Kjo ju lejon të kaloni lehtësisht nga njëra dritare në tjetrën. Nëse po punoni në Word dhe ju duhet diçka në Internet Explorer, për shembull, mund të kërceni sakaq nga njëri program te tjetri. Këtë shkurtore mund ta përdorni edhe për të ndërruar dritaret brenda të njëjtit program. Funksion të ngjashëm ka edhe shkurtorja Windows + Tab: Në XP të lejon të lundrosh përmes shiritit të detyrave (taskbar), ndërsa në Vista aktivizon aplikacionin Flip 3D, për të realizuar të njëjtën ide, por me efekte grafike shumë më zbavitës.Alt + F4
Kjo shkurtore është një mënyrë e shpejtë për të mbyllur një dritare apo çdo program. Alt + Tasti i Hapësirës +C dhe Ctrl +w bëjnë të njëjtë gjë. Secila prej tyre ju mundëson të mbyllni një dritare, pa qenë e nevojshme të përdorni miun për të klikuar X-in në qoshen e djathtë sipër.Ctrl + Shigjeta
Në Microsoft Word, kombinimi i Ctrl me shigjetën e majtë ose të djathtë shërben për të lëvizur kursorin në fillimin e fjalës paraardhëse ose në fjalën pasardhëse. Kombinimi me shigjetën lart dhe poshtë bën të njëjtën gjë me paragrafet. Kjo është mjaft e dobishme kur ju duhet të korrektoni një dokument.Shift + Delete
Nëse dëshironi të fshini një skedar dhe s’doni ta shihni më me sy, as në Koshin e Riciklimit, kjo është shkurtorja e duhur për ju. Veçse ndajeni mendjen më parë që skedari nuk do t’ju duhet më kurrë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.edi-hack.cinebb.com
 
Tricka per tastier te punohet me shpejt
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
>> RiniaMitro .:.RM.:.www.RiniaKH.LoLForum.Net :: RiniaMitro ToolBox :: Tutoriale-
Kërce tek: