>> RiniaMitro .:.RM.:.www.RiniaKH.LoLForum.Net

Mirë Se Vini n`RM >> KaLoNi MiRë Me Ne << Të Gjitha Në Një Vend
 
ForumPortaliCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Tema Fundit
» Mbreteria e Rilindjes
Thu Dec 03, 2009 8:44 pm nga Ibish_sakica

» Mbreterit e rilindjes loja me e mire ne bote
Wed Nov 18, 2009 11:42 pm nga ardianii

» My Websites
Wed Aug 05, 2009 4:22 pm nga Ultimate

» iPhone 3G S shitet paraprakisht në SHBA
Mon Jun 15, 2009 1:35 pm nga Abbi

» Paraqiten Nokia E72 e 5530 Xpress music
Mon Jun 15, 2009 1:34 pm nga Abbi

» Moza në lidhje me Arin?
Mon Jun 15, 2009 1:33 pm nga Abbi

» West: Jam njeri që preki për toke
Mon Jun 15, 2009 1:33 pm nga Abbi

» Ford është aktori më i paguar
Mon Jun 15, 2009 1:32 pm nga Abbi

» Newton do të ligjërojë në Afrikën e Jugut
Mon Jun 15, 2009 1:31 pm nga Abbi

March 2017
MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search

Share | 
 

 Autoritetet serbe ndalojnë festat kombëtare në Medvegjë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Abbi
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 229
Join date : 16/11/2008
Age : 25
Location : n`Mitro

MesazhTitulli: Autoritetet serbe ndalojnë festat kombëtare në Medvegjë   Sun Nov 30, 2008 1:44 am

Autoritetet policore serbe ndaluan dhe morën në bisedë informative për katër orë, sekretarin e shoqatës humanitare “Medvegja”, Fadil Selmani, i cili më pas u deportua në Kosovë.
Selmani së bashku me tre aktivistë ishte ndaluar nga policia serbe në hyrje të Medvegjës në fshatin Mutivotë dhe nuk i është lejuar hyrja në vendlindje, ndërsa pas katër orësh ata janë deportuar në drejtim të Kosovës.

Shoqata humanitare “Medvegja” ishte bashkëorganizatore e festave kombëtare, sidomos organizimit të 100 vjetorit të Kongresit të Manastirit, një manifestim që ishte paraparë të mbahet në Pallatin e Kulturës në Medvegjë, por që u ndalua nga kryetari i kësaj komune Sllobodan Drashkoviq.

Me iniciativë të partisë Lëvizjen Demokratike për Integrim, aktiviteti me rastin e 100 vjetorit të Kongresit të Manastirit është mbajtur në korridorin e Pallatit të Kulturës, pa leje të organeve kompetente serbe.

Shoqata humanitare “Medvegja” në Zvicër reagoi ashpër me rastin e arrestimit të sekretarit të saj, Fadil Selmani, i cili siç thuhet ishte nisur për në vendlindje me mision humanitar për të ndihmuar familjet skamnore.

“Kjo situatë rikujton masat e dhunshme serbe që më parë aplikoheshin në Kosovë gjatë regjimit të Milloshevi1it. Tani i njëjti realitet po ndodh në Medvegjë që nga ajo periudhë, ku ushtrohet dhunë dhe presion për të braktisur këto treva shqiptarët autokton”, thuhet në reagimin e shoqatës “Medvegja”, e cila pret që lidhur me këtë rast të reagojnë autoritetet lokale në rajonin e Luginës së Preshevës dhe deputeti i zonës, Riza HalimiDrejt Bashkimit Kombetar
Drejt Shqiperis Etnike
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Autoritetet serbe ndalojnë festat kombëtare në Medvegjë
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Bashkatdhetarët kanë tejkaluar investimet e bashkësisë ndëkombëtare në Kosovë
» Promovim librash të mërgimtarëve tanë dhe Foto të bëra në Biblioteken Kombëtare gjat promovimit të librave nga Diaspora (Foto:Ahmet Murati)
» Qendrat islame në Gjermani ishin bartëse të shumë organizimeve kombëtare
» Pjetër NREJAJ:Dr. Rugova, njeriu me vlera të mëdha dhe me ndjenja të larta kombëtare
» Asllan Dibrani: Diaspora Shqiptare në Gjermani e shqetësuar për gjendjen aktuale gjithëkombëtare!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
>> RiniaMitro .:.RM.:.www.RiniaKH.LoLForum.Net :: .:. Diskutime .:. :: Lajmet nga Bota-
Kërce tek: