>> RiniaMitro .:.RM.:.www.RiniaKH.LoLForum.Net

Mirë Se Vini n`RM >> KaLoNi MiRë Me Ne << Të Gjitha Në Një Vend
 
ForumPortaliCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Tema Fundit
» Mbreteria e Rilindjes
Thu Dec 03, 2009 8:44 pm nga Ibish_sakica

» Mbreterit e rilindjes loja me e mire ne bote
Wed Nov 18, 2009 11:42 pm nga ardianii

» My Websites
Wed Aug 05, 2009 4:22 pm nga Ultimate

» iPhone 3G S shitet paraprakisht në SHBA
Mon Jun 15, 2009 1:35 pm nga Abbi

» Paraqiten Nokia E72 e 5530 Xpress music
Mon Jun 15, 2009 1:34 pm nga Abbi

» Moza në lidhje me Arin?
Mon Jun 15, 2009 1:33 pm nga Abbi

» West: Jam njeri që preki për toke
Mon Jun 15, 2009 1:33 pm nga Abbi

» Ford është aktori më i paguar
Mon Jun 15, 2009 1:32 pm nga Abbi

» Newton do të ligjërojë në Afrikën e Jugut
Mon Jun 15, 2009 1:31 pm nga Abbi

November 2018
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
CalendarCalendar
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search

Share | 
 

 Domethenja e fjales Hacker !!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
LiRoS'
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 142
Join date : 16/11/2008
Age : 27
Location : n'Mitrovicë

MesazhTitulli: Domethenja e fjales Hacker !!   Sun Nov 30, 2008 3:55 am

Per Fillim
-----------

Ne ketë artikull te shkurt, qellimi i im eshtë per te sqaruar
natyren e nje Hackeri, qka bojn ata edhe si njerzt keqkuptojn
fjalen HACK.Ky leksion tregon se qka ka me arrit, pra le te fillojm.

Hackers?
--------

Pra qka don me thon fjalia Hacker?Nese e merr ni fjalor dhe e shikon
ketë fjalë ki me fitu fjalen e njejt nuk ka perkthim tjeter.
Hacker eshtë nje person i cili
ka deshirë me exploru ma shum systemin e kompjuterit, edhe ne shumicen
e rasteve hyn ne vende te pa autorizuara ne Data te ndryshme.Osht e
rendesishme me vequ, qe Hacking d.m.th shum kuptime.Si p.sh Programing
, apo Luajtja me file te systemit. Hacking osht baza te cilen e bon ne PC
, qe nje user normal nuk do ta endrronte kurr. Hacking osht si art.
Ende duke shikuar filma, shum njerez mendojne se Hacking osht ilegal,
ku perfshin vjedhja e Credit Card apo prishja e Data-ve.Njerzit qe bojn
kto gjera njihen si Carders dhe Crackers. Kto jon gjera ilegale edhe
un nuk i perkrahi gjera te tilla.

Si Filloi?
----------

Hacking osht qe nga vjetet e meparshme te internetit.
Ne nje kohë ku vetem personelet akademik kishin access ne internet,
P.S Universitetet. Normal qe ka pas persona ku kan pas deshirë qe te
ken access ne ketë internet, se shpejti u zbulua nje metod qe quhej
"war-dialling" kjo i mudesonte qe te gjejn konektsione te hapura.
Kto ishin menyrat e para te Hackerizmit. Tash kjo metod e Hackimit
osht zhduk, prej nga interneti u bo i accesible per te gjith popullaten,
Mo nuk kishte e zakonshme mu bo prap. Por osht e mir me dit se si ka fillu
e terë kjo.

Mir Mir, edhe?
--------------

Edhe kshtu vazhdoj. Ne ditet e sotme, duke shikuar filma si Matrix edhe
Lojra lufte shum te rinje filluan te Hackin sepse mendonin qe eshtë
"cool" dhe mburreshin me forcat e tyre.
Keto ishin nje nder gjerat e zakonshme edhe pse shumica nuk dishin se
qka Hacking osht, dhe mendonin qe osht te hysh ne kompjutera.Shumhere
disa dorzoheshin ne nje kohë te shkurt, sepse e shihnin qe eshtë paksa
e mundshme qka ata ishin duke berë. Keta njerez quheshin shumicen e rasteve
"script-kiddies" sepse ata nuk dishin te programonin por vetem downloadonin
scripta te gatshme dhe i ekzekutonin. Kjo nuk don me thon qe ki dijeni
perpos dija Mouse Clicks. Personalisht nuk kam kurfar problemi me script-kiddies
deri sa nuk mburren me forcat e tyre qe i kryejn vetë.Rasti me i vequm qe
te mundon osht kur script-kiddies kur flasin ne gjuhen e quajtur "l337", ku
kjo i quan si Hackera te klases se parë. Mua nuk me pelqen kjo gjuhë sepse
veshtirson leximin e shkronjav dhe ne sytë e mi nuk duket mir,kjo gjuhë
nuk osht e fshtir perpos disa ultra-crude encryption. Nje gje qe shum te mundon
eshtë se script-kiddies e quajne vet vehten "Ultra-Hacker" apo "l337_Sub7"
Keto lloje te emrav te mundojn se tash a duhet me qesh a me kajt.

Hackerat Real?
--------------

Pra qka e mundeson nje person qe te jetë "Real-Hacker"? Ne ende nuk mundem te
kuptojm se qka d.m.th e tera Hacker ne ketë pikë. Nese me pyet mu se qka d.m.th
fjala Hacker, un do tu pergjigjsha ne definicionin tim: Hackeri eshtë
Hardware/Software ingjinjer, i cili ka deshirë te zbuloj gjera te reja
dhe don ti tregoj forcat e veta te tjerve. Nese ti nuk deshiron qe te tjeret
te din aftesit e tua, ti nuk je Hacker. E terë kjo eshtë ti ndihmoj njeri
tjetrit, duke i mesuar gjera te cilat ata duan te din me shum, dhe ata te mesojn ty,
gjerat te cilat don ti te i meson. Kjo eshtë arsyeja pse script-kiddies nuk jon Hackers.
Ata thjesht nuk kan dijeni te zhvillojn me te tjeret.Fakti eshtë qe ata din
te perdorin programin Sub7 sikur qe nje sekretaresh mundet te punoj me Word.

Pra, a duhet un me i kriju te gjitha programet vetë?
-----------------------------------------------------

Ne ketë pikë duhet ju te pyetni vet vehten per ketë pyetje.
Dhe pergjigja osht Po/Jo. Mirë eshtë te dish se si funksionon programi
te cilin e perdor dhe nese din te programosh nje lloj programi te atillë.Por
normal qe menyra me e mirë nese programon verzionin tuaj te ati programi.
Duke perdorur programe te programuara nga Hackeret tjerë nuk te benë ty
script-kiddie per derisa ti din se si funksionon ai program.

Qfarë Hack un duhet me bo per fillim?
-------------------------------------

Ne ditet e sotme kur folim per Hacking perfshin shumhere vetem internetin.
Por nuk duhet te jetë ashtu. Hacking mund te jetë P.S duke modifikuar nje
program, pra osht lehtë te modifikohet nje program. Pa marr parasysh se qfar
Hacking bon, osht me rendesi te besh atë qe don te bejsh, por mos e bo atë
qe osht diqka ma "cool".Nese ke fillu me lexu kit artikull dhe ke menduar qe
do te benë me cool ke ardhur te vendi i gabuar. Un shpresoj qe ke ardh ketu
qe te dijsh me shum per Kompjuter dhe internet.

Jam gati, Si t'ja filloj?
-------------------------

Rruga me e mirë qe te fillosh eshtë te mesosh disa gjuhe programuse.
Te kisha preferuar Visual Basic/C/C++ dhe Perl. Jan gjuhet me te perdorshme
ne te gjitha vendet. Nese don te jesh shum i fort Mesimi eshtë gjeja me e
rendesishme. Un ne shumë faqe qe kam lexuar se si te behesh Hacker gjithmonë
e kom pas kit pergjigje "Duhet te keni Linux te instalum". Por kto faqe kurr
nuk kan spjeguar PSE? Pse LINUX? Deri sa te jesh i kenqaur me OS ( Operation System )
tendin puno me te, deri sa te kesh nevoj per me shumë fuqi. Ne opinionin tim Eeshtë nje ide e quditshme qe te behesh me i fuqishem Kerko ne ket Forum Esht shum i pasuruar me gjera te Hackerizmit


Ok, Ok, tash qka?
-----------------

Paj, tashme veq e spjegova te terën. Pjesa tjeter vjen me vetëdeshirë automatikisht.
Te kisha sugjeruar te shpenzosh disa ditë duke kerkuar ne google, un mendoj duke
shtypur atë qe deshiron dhe shih se qka do te fitosh. Tjeter, IRC nuk do te kishte lodhur,
sepse aty mundesh te sqarosh me mir t e tua dhe te fitosh me shumë nga hackeret tjerë
Dhe nje gje e rendesishme eshtë te kesh nje hobi P.S disa nga lojrat sportive. Kjo
te ndihmon te jetosh nje jetë sociale. Hacking mund te fut ne nje jetë anti-sociale
shum shpejt. Mos harro se kurr nuk mund ketë nje gjë me te rendesishme se shoket e mirë.
Nese jeni duke humbur shoket per shkak te Hackerizmit, dorëzohu dhe bashkangjitju shoqerisë
tende. Ti gjithmonë mundesh ta merresh Hacking, por shoket e tu do te largohen
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://riniakh.lolforum.net
H4cK-b0y.
Antar/e
Antar/e


Numri i postimeve : 44
Join date : 17/11/2008

MesazhTitulli: Domenthenja e fjales Hacker !! (1)   Sun Nov 30, 2008 11:29 am

flm shum Hope Girl
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.pctcrew.tk
 
Domethenja e fjales Hacker !!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Sabile Keçmezi- Basha: Çështje të përdorimi të nocioneve: ilegale, klandestine dhe e fshehtë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
>> RiniaMitro .:.RM.:.www.RiniaKH.LoLForum.Net :: RiniaMitro ToolBox :: Hacking-
Kërce tek: