>> RiniaMitro .:.RM.:.www.RiniaKH.LoLForum.Net

Mirë Se Vini n`RM >> KaLoNi MiRë Me Ne << Të Gjitha Në Një Vend
 
ForumPortaliCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Tema Fundit
» Mbreteria e Rilindjes
Thu Dec 03, 2009 8:44 pm nga Ibish_sakica

» Mbreterit e rilindjes loja me e mire ne bote
Wed Nov 18, 2009 11:42 pm nga ardianii

» My Websites
Wed Aug 05, 2009 4:22 pm nga Ultimate

» iPhone 3G S shitet paraprakisht në SHBA
Mon Jun 15, 2009 1:35 pm nga Abbi

» Paraqiten Nokia E72 e 5530 Xpress music
Mon Jun 15, 2009 1:34 pm nga Abbi

» Moza në lidhje me Arin?
Mon Jun 15, 2009 1:33 pm nga Abbi

» West: Jam njeri që preki për toke
Mon Jun 15, 2009 1:33 pm nga Abbi

» Ford është aktori më i paguar
Mon Jun 15, 2009 1:32 pm nga Abbi

» Newton do të ligjërojë në Afrikën e Jugut
Mon Jun 15, 2009 1:31 pm nga Abbi

January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search

Share | 
 

 [Biologji] A e dini se ... !!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
LiRoS'
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 142
Join date : 16/11/2008
Age : 27
Location : n'Mitrovicë

MesazhTitulli: [Biologji] A e dini se ... !!   Sun Nov 30, 2008 4:04 am

A e dini se…

1…disa milingona te Azisë Juglindore që jetojnë në pemë ndërtojnë fole, duke bashkuar copëza gjethesh? Një numër punëtoresh bashkon të dy anët e gjetheve, duke e mbajtur njërën me nofulla dhe tjetrën me këmbë. Ndërsa disa punëtore të tjera merren me thurrjen, duke përdorur një lloj lëngu me veti ngjitëse që prodhojnë nimfat.
2…disa peshq ndryshojnë gjini, peshkëngjëlli i Paqësorit jugor jeton në grupin e një mashkulli dhe shtatë femrave. Kur mashkulli vdes, femra më e madhe së shpejti merr vendin e tij.
3…breshkat mund të jetojnë pa ushqim për periudha të gjata kohore? Lloji i breshkave (Emys orbicularis), jo vetëm ka qëndruar pa ngrënë për gjashtë vjetë me rradhë, por njihet dhe si lloji i breshkave të cilat janë të përjetëshme, pasi jetojnë deri në 120 vjetë.
4…ekzistojne milingona femra që prodhojnë mjaltë. Jetojnë në pika të veçanta, atje ku lulet çelin vetëm disa javë në vit. Në barkun e fryrë të punëtoreve ka disa vena të cilat shndërrohen në organe që pastrojnë mjaltin. Në vazhdim, produkti i vlefshëm ruhet si ushqim në fole, për stinën e thatë.
5…shumë insekte kanë aftësinë të imitojnë objekte të ndryshme, si gurë, degë, akoma dhe jashtëqitje zogjësh? Virtualisht, e bëjnë për tju shmangur armiqëve të vet, domethënë kafshëve që ushqehen me insekte. Gjithëashtu, kanë aftësinë të imitojnë njëra tjetrën, duke mos i lejuar kafshët e tjera ti sulmojnë. Imitimi nuk është vetëm vizual, ndërkohë që disa prej tyre riprodhojnë sjelljen, akoma dhe erën, e insekteve të tjera.
6…shumë kafshë pasi i lindin vezët menjëherë i braktisin, ndërsa disa të tjera i qëllojne/shkelmojnë dhe i mbrojnë. Tek shpendët forma e vezës, dhe kryesisht ngjyra e saj, përbëjnë të dhëna shumë të rëndësishme, ndërkohë qe ndihmojnë prindërit e tyre të njohin vezët e veta. Por për sa i përket kësaj, nuk zotërojnë të gjitha të njëjtat aftësi . Disa nuk arrijnë të dallojnë vezët e tyre nga ato të të tjerave, kështu që shpesh herë pranojnë në foletë e tyre vezë të huaja. Ndërsa disa shpendë të tjerë si qyqja, i lindin vetë vezët në fole të huaja. Zogjtë që njohin vezët e tyre, janë ata që jetojnë në zona të banueshme dhe lindin midis shkembinjëve ose në dhe, si p.sh. urithët.
7…krokodili i detit shpesh del në buzë të detit për tu ngrohur në diell. Në ditët e ngrohta e mban gojën hapur per tu freskuar.
8 …shprehja “lotë krokodili” vjen nga fakti që krokodili, për të mbrojtur sytë e ndjeshëm të vet, duhet që të pastroj shpesh kokordhokun optik. Me këtë mënyrë lehtësohet lëvizja e qepallës që mbron syrin, kur është i zhytur në ujë. Kështu që është e vërtetë që krokodilët qajnë, por jo nga dhembja apo emocionet si njerëzit…
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://riniakh.lolforum.net
 
[Biologji] A e dini se ... !!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
>> RiniaMitro .:.RM.:.www.RiniaKH.LoLForum.Net :: Lëndet Mësimore :: Kimi/Biologji-
Kërce tek: