>> RiniaMitro .:.RM.:.www.RiniaKH.LoLForum.Net

Mirë Se Vini n`RM >> KaLoNi MiRë Me Ne << Të Gjitha Në Një Vend
 
ForumPortaliCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Tema Fundit
» Mbreteria e Rilindjes
Thu Dec 03, 2009 8:44 pm nga Ibish_sakica

» Mbreterit e rilindjes loja me e mire ne bote
Wed Nov 18, 2009 11:42 pm nga ardianii

» My Websites
Wed Aug 05, 2009 4:22 pm nga Ultimate

» iPhone 3G S shitet paraprakisht në SHBA
Mon Jun 15, 2009 1:35 pm nga Abbi

» Paraqiten Nokia E72 e 5530 Xpress music
Mon Jun 15, 2009 1:34 pm nga Abbi

» Moza në lidhje me Arin?
Mon Jun 15, 2009 1:33 pm nga Abbi

» West: Jam njeri që preki për toke
Mon Jun 15, 2009 1:33 pm nga Abbi

» Ford është aktori më i paguar
Mon Jun 15, 2009 1:32 pm nga Abbi

» Newton do të ligjërojë në Afrikën e Jugut
Mon Jun 15, 2009 1:31 pm nga Abbi

June 2018
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
CalendarCalendar
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search

Share | 
 

 Lumenjtë e Kosoves

Shko poshtë 
AutoriMesazh
LiRoS'
WebMaster
WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 142
Join date : 16/11/2008
Age : 27
Location : n'Mitrovicë

MesazhTitulli: Lumenjtë e Kosoves   Sun Nov 30, 2008 4:06 am

Lumenjtë e Kosovës:
Lumenjtë kosovarë rriellin në drejtime të pellgjeve të ndryshme detare: drejt detit të Zi, Adriatik dhe Egje. Lumi Drini i Bardhë rriell kah jugu në drejtim të detit Adriatik. Lumi Ibër rriellkah veriu dhe i takon pellgut të detit të Zi, derdhet në lumin Moravë perendimore dhe mëtutje në detin e Zi. Lepenci është degë e Vardarit e pastaj detit Egje. Në lumin Nerodimja krijohet dukuriae Bifurkacionit: kurë lumi degëzohet dhe degët e krijuara rriellin në pellgje të ndryshme detare, njëra degë e Nerodimjes derdhet në lumin Sitnëcë - Ibër - Moravë Perendimore - Moravë e Madhe - Danub - detë të Zi, ndërsa dega tjetër derdhet në Lepen - Vardarë - detë Egje.
Pellgut të detit të Zi i takon 51% e territorit të kosovës, apo 5.500km², pellgut të detit Adriatik i takon sipërfaqja prej 4.500km² ose 43% e territorit, pellgut të detit Egje i takon veç 6% e territorit ose 900km². Vija ujëndarse e pellgjeve lumore të Ibrit, Drinit të Bardhe dhe lepencit takohen në perendim të Frizajit, në komunën e Suharekës. Dukuria e përpjekjes së tri vijave ujëndarse quhet nyje hidrografike, për Kosovën kjo ndodh në sukën e Dermanit, në lartësinë 1359m. Nga kjo pikë, ujrat sipërfaqësore rriellin në drejtime të tre pellgjeve detar të lartëpermendura.
Lumenjë tjerë m erëndësi në Kosovë janë: Sitnica, Morava e Binçës, Bistrica, Bistrica e Pejës, Bistrica e Deçanit. Kosova posedon edhe një numër të madh të burimeve krasike, termale e minerale, liqene akullnajore, liqene krasike etj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://riniakh.lolforum.net
 
Lumenjtë e Kosoves
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Forumi i Rinise i Lidhjes Demokratike te Kosoves (Faqja Zyrtare)
» Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike
» Halit Bogaj: ’’Xhemail Abria- pleqnar i Kosovës’’
» Xhesika Vula:Tradhtia e shqiprisë ndaj kosoves u vune ne sherbim te jugosllaveve

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
>> RiniaMitro .:.RM.:.www.RiniaKH.LoLForum.Net :: Lëndet Mësimore :: Gjeografi-
Kërce tek: